Schedule

/Schedule
Schedule 2017-03-11T10:09:27+00:00

XIV Terras do Infante – Lagos dos Descobrimentos 2017 – EURO CUP
– Stage 1 – Race program

Age groups nr of Races Year of Birth Session 1 track – 17h – 23h
Not Federated / Sports School Ladies 2 1998 and after
Not Federated / Sports School Men 2 1998 and after
Benjamins Ladies 3 2010 and after 600m S
Benjamins Men 3 2010 and after 600m S
Escolares Ladies 3 2008/2009 800m S
Escolares Men 3 2008/2009 800m S
Infantis Ladies 3 2006/2007 1Km S
Infantis Men 3 2006/2007 1Km S
Iniciados Ladies 3 2004/2005 3Km F
Iniciados Men 3 2004/2005 3Km F
Cadetes Ladies 6 2002/2003 1Km A 3Km F
Cadetes Men 6 2002/2003 1Km A 3Km F
Juniores B Ladies 6 2000/2001 1Km A 3Km F
Juniores B Men 6 2000/2001 1Km A 3Km F
Juniores A Ladies 6 1998/1999 1Km A 5Km P F
Juniores A Men 6 1998/1999 1Km A 5Km P F
Seniores / Elite Ladies 6 1997 and before 1Km A 5Km P F
Seniores / Elite Men 6 1997 and before 1Km A 5Km P F
Masters / Seniores B Ladies 4 1997 and before 3Km F
Masters / Seniores B Men 4 1997 and before 3Km F
Age groups nr of Races Year of Birth Session 2 – Track – 9h – 13h Session 3 – Track – 14h30 – 17h30 Session 4 – Track 18h30 – 22h30
Not Federated / Sports School Ladies 2 1998 and after 800m F
Not Federated / Sports School Men 2 1998 and after 800m F
Benjamins Ladies 3 2010 and after 600m F 400m F B Heats – Relay 9 laps: kids girls / kids boys 400m F A
Benjamins Men 3 2010 and after 600m F 400m F B 400m F A
Escolares Ladies 3 2008/2009 800m F 600m F B 600m F A
Escolares Men 3 2008/2009 800m F 600m F B 600m F A
Infantis Ladies 3 2006/2007 1Km F 800m F B 800m F A
Infantis Men 3 2006/2007 1Km F 1Km F 800m F A
Iniciados Ladies 3 2004/2005 2Km F C 2Km F B 2Km F A
Iniciados Men 3 2004/2005 2Km F C 2Km F B 2Km F A
Cadetes Ladies 6 2002/2003 300m c/r Heats – relay 3Km: Absolutos Ladies / Absolutos Men 5Km P/E F
Cadetes Men 6 2002/2003 300m c/r 5Km P/E F
Juniores B Ladies 6 2000/2001 300m c/r 5Km P/E F
Juniores B Men 6 2000/2001 300m c/r 5Km P/E F
Juniores A Ladies 6 1998/1999 300m c/r 15Km P/E F
Juniores A Men. 6 1998/1999 300m c/r 15Km P/E F
Seniores / Elite Ladies 6 1997 and before 300m c/r 15Km P/E F
Seniores / Elite Men 6 1997 and before 300m c/r 15Km P/E F
Masters / Seniores B Ladies 4 1997 and before 1Km F 5Km P F
Masters / Seniores B Men 4 1997 and before 1Km F 5Km P F
Age groups nr of Races Year of Birth Session 5 – 9h – 13h Road – Avenida dos Descobrimentos Session 6 – Track 16h00 – 18h00 Session 7 – 18h30- 19h30/22h
Not Federated /
Sports School Ladies
2 1998 and after 200m F Prize award individual age FINALS RELAY 9 Laps: Kids Girls / Kids Boys Prize award individual and collective

22h – Skate after party

Not Federated /
Sports School Men
2 1998 and after 200m F
Benjamins Ladies 3 2010 and after 200m F C/B/A
Benjamins Men 3 2010 and after 200m F C/B/A
Escolares Ladies 3 2008/2009 200m F C/B/A
Escolares Men 3 2008/2009 200m F C/B/A
Infantis Ladies 3 2006/2007 200m F C/B/A
Infantis Men 3 2006/2007 200m F C/B/A
Iniciados Ladies 3 2004/2005 200m F C/B/A
Iniciados Men 3 2004/2005 200m F C/B/A
Cadetes Ladies 6 2002/2003 100m séries Half Marathon 22Km 1Km F Relay 3Km – Finals: Absolutos Ladies / Absolutos Men
Cadetes Men 6 2002/2003 100m séries 1Km F
Juniores B Ladies 6 2000/2001 100m séries 1Km F
Juniores B Men 6 2000/2001 100m séries 1Km F
Juniores A Ladies 6 1998/1999 100m séries 1Km F
Juniores A Men 6 1998/1999 100m séries 1Km F
Seniores / Elite Ladies 6 1997 and before 100m séries 1Km F
Seniores / Elite Men 6 1997 and before 100m séries 1Km F
Masters / Seniores B Ladies 4 1997 and before Individual Prize Delivery
Masters / Seniores B Men 4 1997and before
EURO CUP RACES Cadetes Juniores B Juniores A Seniores / elites
Short Distances 300m e 1Km 300m e 1Km 300m e 1Km 300m e 1Km
Long Distances 3Km e 5KmP/E 3Km e 5KmP/E 5KmP e 15km P/E 5KmP e 15km P/Em